stuha

Virtuální prohlídka domu

Pasivní bydlení současnosti představuje symbiózu nízké spotřeby, pohodlí a estetiky exteriéru a interiéru stavby.

Aby se dům skutečně mohl nazývat pasivním, musí splňovat některé důležité hodnoty. Jedná se o soubor mnoha technologií, kdy jedna doplňuje druhou a společně jsou optimálním řešením toho, jak dosáhnout minimální celkové spotřeby za energie.

Základem takové stavby je kvalitní zateplení, které v létě chrání před přehříváním a v zimě před únikem tepla.

Velkou energetickou úspornost přináší podlahové vytápění, díky kterému nastavujete teplotu v každé místnosti separátně. Elektrické podlahové topení je nejkomfortnější zdroj tepla, který je navíc hospodárný. Díky velké vytápěné ploše a nízké povrchové teplotě se do tepelné pohody dostanete při nižší teplotě prostoru, než u běžných topení. Topné rohože jsou sice dražší, ale zato velmi efektivní, moderní a úsporný způsob, jak vyřešit otázku hlavního nebo doplňkového vytápění. Podlahové topení neškodí zdraví, nevíří prach a hodí se proto i pro alergiky. Samotný provoz je absolutně bezúdržbový.

Velmi důležitým technologickým prvkem, který každý pasivní dům potřebuje jsou tzv. rekuperační jednotky - systém větrání zajišťující optimální výměnu vzduchu a zároveň minimalizující tepelné ztráty. Umožňuje větrat bez toho, abyste museli otevírat okna. Jedná se o vzduchotechnické jednotky (tzn. nucené větrání), které umí pomocí výměníků rekuperovat teplo. Rekuperace v zimě dokáže nově přivedený vzduch do místnosti ohřát na pokojovou teplotu, čímž znovu šetří energii, kterou byste jinak spotřebovali na ohřátí studeného vzduchu. Naše společnost byla první, která před sedmi lety postavila vůbec první byt s rekuperací v Brně.

Na střeše tohoto domu obvykle najdete fotovoltaické panely, se kterými přes den, i při minimálním slunečním svitu, perete a myjete de facto zdarma. Fotovoltaické panely nemusí být pouze zdrojem výroby elektřiny, ale můžete je používat i k vytápění a ohřevu vody. Bonusem, který solární panely znamenají, je energetická soběstačnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Fotovoltaika je zdrojem elektřiny, který neobsahuje žádné pohyblivé součásti, proto se jedná o technologii s nízkou poruchovostí.

Zelenou „vychytávkou", která bude stále více aktuální kvůli nedostatku vody, jsou podzemní retenční nádrže na zahradě nebo na pozemku pro zachycování dešťové vody. Dešťovou vodu můžete využít na zavlažování pozemku. Nádrž zadrží určité množství vody a chrání kanalizační systém nebo vodní tok před zahlcením srážkovou vodou z přívalových dešťů. Například u našich rodinných domů v Říčanech u Brna je problémem obce právě malá kapacita dešťové kanalizace. U těchto domů se proto voda, která na ně naprší, z retenčních nádrží nejprve přečerpává do páteřní dešťové kanalizace. My jsme však chtěli dát klientům přidanou hodnotu, proto jsme objem nádrží navýšili, aby měli lidé dostatek vody na zalévání zahrádek.

Energetickou účinnost pasivního domu není možné zaručit bez znalosti míry neprůvzdušnosti. Blower-door test, neboli test průvzdušnosti, se využívá především v souvislosti s výstavbou pasivních a nízkoenergetických domů. Zjišťují se při něm vlastnosti obálky budovy, zejména to, zda budova splňuje podmínky na minimální energetickou ztrátovost.

Po roce 2020 se u nás budou moci stavět pouze pasivní domy. Nová směrnice o energetické náročnosti budov totiž požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové, což splňují především tzv. pasivní domy, jejichž spotřeba energie na vytápění či ohřev vody je minimální.

Úroková kalkulačka

Výše hypotéky
Úrok %
Splatnost let
Počet splátek 120
Výše splátky 9090
   
Výpočet je pouze orientační a skutečná výše splátek se mùže lišit.
Taktéž nezahrnuje možné náklady související s poskytnutím a správou hypotéky.
Uvedený výpočet není závaznou obchodní nabídkou.

Příklad

Chcete si půjčit 1.200.000,00 Kč na dobu 30 let. Fixní úroková sazba je 1,85% p.a. a měsíčně zaplatíte 359 anuitních splátek ve výši 4.362 Kč a poslední splátku ve výši 4.304,11. RPSN je 1,9 %, poplatek za zpracování úvěru 0,00 Kč a vedení úvěru je zdarma. Za vklad (zápis a výmaz) zástavního práva celkem 2 000 Kč. Za 30 let zaplatíte 1.572.262,11 Kč.

výpočet splátek hypoték u Waldviertler Sparkasse Bank AG